Panjur

TRUVA OTOMASYON

   

Alüminyum Panjur  Sistemleri;

Ev, işyeri ve diğer yapı sistemlerinin vazgeçilemez unsurlarından biri olan panjurlar, güneşin ve rüzgârın yaşanan mekâna girişini önlemek veya istenilen düzeyde girişinin kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Özellikle çok rüzgarlı ve fırtınalı bölgelerde panjurların camdan daha dayanıklı olmaları nedeniyle camların kırılmaya karşı korunması sağlanmakta ve dışarıdan gelecek kötü niyetli girişimleri önlemek amacıyla da panjurlar kullanılmaktadır.

Alüminyum kullanılarak üretimi gerçekleştirilmiş, açılır kapanır dar ve yatay plakalarden oluşan, pencere, kapı veya buna benzer yerlere takılan kapatma düzeneğine alüminyum panjur adı verilmektedir.

Panjur üretimi alüminyumun dışında, plastik veya ahşap da kullanılarak da gerçekleştirilmektedir ancak alüminyumun dış ortamlara karşı gösterdiği mukavemet nedeniyle, günümüzde alüminyumdan üretilen panjurlar konutlarda, iş yerlerinde, sanayi tesislerinde vb. yerlerde tercih edilmektedir.

Klasik panjurların kullanımı yüzyıllardır güncelliğini sürdürmekte ve yapı sistemleri içerisinde ki yerini hala korumaktadır. Gelişen alüminyum profil sektöründeki yenilikler sayesinde alüminyum panjurlar yeni kimliklere bürünmekte, ilave fonksiyonlara ve farklı görünümlere sahip olmaktadır.

Kullanıcıların panjurdan beklentilerinin dışında, alüminyum panjurlar uygulandıkları yapıya estetik bir görünüm de kazandırmaktadır.

Alüminyum panjurların başlıca özellikleri ise şunlardır; güneşten korunma, hava koşullarından koruma (yağmur, rüzgar, fırtına), ses ve gürültüden koruma, gözlerden koruma, mükemmel akustik ve termal yalıtımı yüksek kaliteli poliüretan ile sağlama, mütecavizler den koruma, bina dışından içeriye doğru sıcaktan koruma ve içerideki sıcak veya soğuğun dışarıya çıkmasını engelleme, bina içindeki ışık koşullarını istenilen şekilde ayarlayabilme, bazı ilavelerle uçan haşerelerden koruma, binanın cephe dekorasyonu ile uyum sağlayacak ve görünümü güzelleştirecek seçkin renkleri kullanma imkanı

  Alüminyum panjur lamelleri, alüminyum levhanın Rool-forming teknolojisi ile bükülmesi esnasında içerisine uygun yoğunlukta poliüretan dolgu enjekte edilmesi sayesinde oluşturulur.İthal edilen profiller hazır boyalı olarak gelir. Poliüretanlı profiller yıpranma, sürtünme, iklim koşulları ve toza karşı SP-80 poliüretan bazlı özel boya tabakası ile güçlendirilir,Alüminyum panjur sistemleri uygulandığı mekanda güneş ışınları, yağmur, kar, rüzgar gibi iklim şartlarına, ihtiva ettiği poliüretan sayesinde %70’e varan ses ve ısı izolasyonu desteği sağlar. Ayrıca sağladığı güvenlik ve caydırıcılık, ev ve iş yeri sahipleri için önemli bir tercih sebebidir. 39 ve 55, 56 mm’lik profiller ile 15 ayrı renk seçeneği sayesinde uygulandığı her mekana modern ve estetik bir uyum sağlar.

      Panjur paletlerinin içinde hareket ettiği yan dikme profilleri içerisinde, metal sürtünmesi sonucu meydana gelecek sesleri minimuma indirmek, ışık ve toz girişini engellemek için kıl ve lastik fitillerle takviye edilir.Alüminyum panjur lamelleri, alüminyum levhanın Rool-forming teknolojisi ile bükülmesi esnasında içerisine uygun yoğunlukta poliüretan dolgu enjekte edilmesi sayesinde oluşturulur.Alüminyum panjur paletlerinin en alt sırasına takılan alt tek profilinin alt lastiği,toz ve rüzgar girişini kesmesinin yanı sıra panjurun zemine yumuşak ve sessiz oturmasını sağlar.Alüminyum Panjur paletleri, her iki yandan sert plastikten yapılmış tapalar sayesinde kaymaya karşı korunmuştur.Alüminyum panjurlar, panjur yüksekliğine göre ayarlanabilen dıştan alüminyum kutulu,detay panjur( kutusuz ) yada PVC kutulu olarak uygulanabilir.

 

 

 

 

www.pvctr.com
panjur
www.pvctr.com
motorlu panjur